Wykład „Smog – historia – dzień dzisiejszy”

Powietrze, którym oddychają Polacy jest najbardziej zanieczyszczone w całej Unii Europejskiej. Każdego roku zabija ono więcej mieszkańców naszego kraju niż wypadki samochodowe. W ramach obchodów Święta Gdańskiej Nauki profesor Jacek Namieśnik, rektor Politechniki Gdańskiej, spotka się z uczniami Zespołu Szkół Sportowych i Ogólnokształcących im. Janusza Kusocińskiego dając wykład na temat smogu.

– Smog jest przykładem antropopresji, czyli wpływu człowieka na środowisko przyrodnicze. Wyróżniamy dwa podstawowe rodzaje: smog typu londyńskiego, związany z emisją do atmosfery zanieczyszczeń powstających w procesach spalania paliw głównie do celów energetycznych oraz smog fotochemiczny, powstający w wyniku emisji do powietrza zanieczyszczeń z silników pojazdów mechanicznych. Każdy rodzaj smogu inaczej oddziałuje na stan środowiska i organizmy żywe – tłumaczy profesor Namieśnik.

Wykład odbędzie się 31 stycznia o godzinie 10.15 w Zespole Szkół przy ulicy Subisława 22 w Gdańsku i ma charakter otwarty, ale konieczna jest także wcześniejsza rejestracja (Dział Promocji PG, tel. 58 348 60 68, e-mail: promocja@pg.gda.pl).

O wydarzeniach związanych z obchodami Święta Gdańskiej Nauki na Politechnice Gdańskiej można przeczytać tutaj.