Strefa Gdańskiej Nauki zainstaluje się 5 i 6 lutego w Europejskim Centrum Solidarności. Podczas dwóch dni zaprezentowane zostaną liczne atrakcje naukowe oraz konkursy, warsztaty, prelekcje. Zarówno 5 jak i 6 lutego strefa będzie działać w godzinach 11:00 – 16:00.

GOŚCIEM SPECJANYM Strefy Gdańskiej Nauki będzie MIROSŁAW HERMASZEWSKI – jedyny polski kosmonauta.

Z udziałem gościa specjalnego odbędą się dwie prelekcje:

• 5 lutego, godz. 12:00 – prelekcja dla dzieci: Ja nie wstydziłem się swoich marzeń
    Sala główna audytoryjna, parter ECS, prelekcja zamknięta
  • 6 lutego, godz. 12:00 – prelekcja: Kosmos – marzenia i rzeczywistość
    Sala główna audytoryjna, parter ECS, wstęp wolny
    liczba miejsc ograniczona, obowiązują zapisy – Zapisz się! – lista zamknięta.
    Lista rezerwowa Zapisz się na listę rezerwową!

O Mirosławie Hermaszewskim – 27 czerwca 1978 r., jako inżynier pokładowy wystartował wraz z Rosjaninem Piotrem Klimukiem z kosmodromu Bajkonur do lotu w kosmos na statku Sojuz-30. Załoga połączyła się ze stacją orbitalną Salut-6. Lądowanie nastąpiło 5 lipca w Kazachstanie. Lot trwał 8 dni, dokonano 126 okrążeń Ziemi. Przy okazji ustanowiono kilka rekordów Polski (zatwierdzonych przez FAI – Międzynarodową Federację Lotniczą) m.in. wysokości – 363 km; prędkości lotu – 28 tyś km/h; długotrwałości lotu – 190 godzin 03 minuty i 04 sekundy.

STREFA WYSTAWCÓW

W Europejskim Centrum Solidarności w sali wystaw czasowych na parterze, zlokalizowana zostanie część wystawiennicza i warsztatowa. Każdy uczestnik będzie mógł poznać świat wynalazków oraz wziąć udział w specjalnie przygotowanych na tę okazję zajęciach. Strefa dedykowana jest tym małym i tym dużym. Chcemy zaprosić mieszkańców do zaszczepienia w swoich dzieciach żyłki naukowców.

Poznajcie naszych wystawców:

Garnizon Gdańsk

Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk zaprasza w podróż do dawnego Gdańska. Osiemnastowieczni chirurdzy należeli do najlepszych w Europie i nie raz dowodzili swoich umiejętności. Zrekonstruowane narzędzia z jakich korzystali mogą dziś przerażać, ale warto pamiętać, że ratowano przy ich pomocy ludzkie zdrowie i życie. Nasze stoisko edukacyjne pozwoli lepiej poznać daleką drogę jaką przebył człowiek od czasów, gdy chirurgia była rzemiosłem do tak skomplikowanych dziedzin medycyny jakneurochirurgia. Replika trepana, noże do upuszczania krwi, tajemnicze mikstury to wszystko będzie można osobiście zobaczyć, dotknąć i powąchać! Kto wie, może widzowie staną się świadkami operacji lub sami wezmą w niej udział?

EduEksperymenty

Przy stanowisku EduParku będzie można poczuć się niczym prawdziwy naukowiec. Niesamowite doświadczenia i eksperymenty zaciekawią wszystkich uczestników.

Pałac Młodzieży w Gdańsku

Warsztaty plastyczne oraz wystawa prac plastycznych i informatycznych.

Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna

Biblioteka – tu możesz więcej!
Co wspólnego, oprócz książek, ma nauka z biblioteką publiczną? Czy książki można drukować w 3D oraz w wirtualnej rzeczywistości? Jak nakręcić film na iPadzie? Tego i innych ciekawych rzeczy dowiecie się na stoisku Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku.

Obserwatorium GSA – Teleskop słoneczny

Staniemy oko w oko ze słońce. Trzymajcie kciuki  za pogodę!

Termin: 6 lutego, godz. 11:00-16:00

Kreatywna Pedagogika

Bank pomysłów Kreatywnej Pedagogiki – zajęcia warsztatowe w sali wystaw czasowych

„Wielcy gdańszczanie w legendzie i dramie” – warsztaty dramowe na III piętrze

Termin:

• 5 lutego, 3 x godzinne warsztaty (w godz. 11:00-16:00) dla uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych
  • 6 lutego, 2 x godzinne warsztaty (w godz. 11:00-16:00) dla młodzieży licealnej i dla dorosłych

Zapisy: istank@wp.pl

„Jestem z Gdańska – spaceruję po Starym i Głównym Mieście”  wystawa prac i rozstrzygnięcie konkursu na antresoli. Wręczenie nagród podczas wydarzeń w ramach Strefy Gdańskiej Nauki.

Podczas obu dni Strefy Nauki odbędą się również fascynujące spotkania z wyjątkowymi osobami, które podzielą się swoją wiedzą i pasją. Zapraszamy na:

Wykład dr Marii Otto – Bibliotheca Senatus Gedanensis. W służbie nauki gdańskiej

Państwowa Akademia Nauk Biblioteka Gdańska to istniejąca od 420 lat biblioteka naukowa posiadająca 917 tys. pozycji inwentarzowych. Rozwój nauki możliwy jest między innymi dzięki odpowiednio zorganizowanemu zapleczu książkowemu. W Gdańsku wczesnej nowożytności rolę naukotwórczą i kulturotwórczą pełniła otwarta w 1596 roku Biblioteka Rady Miasta Gdańska. Przypadająca w tym roku 420 rocznica otwarcia książnicy to idealna okazja, aby przypomnieć jej rolę w rozwoju gdańskiej nauki.

Termin: 5 lutego, godz. 14:00, antresola (ilość miejsc ograniczona)

Zygmunt Choreń – prelekcja Ojca żaglowców

Zygmunt Choreń – absolwent Politechniki Gdańskiej, członek załogi SY Otago podczas regat dookoła świata, były pracownik Stoczni Gdańskiej, ale przede wszystkim projektant największych na świecie statków żaglowych. Konstruktor CV Royal Clipper, Fryderyka Chopina i STS Daru Młodzieży – spotkania z „Ojcem polskich żaglowców” nie można przegapić!
Termin: 6 lutego, godz. 13:45, antresola (ilość miejsc ograniczona)

Spotkanie z pisarką – Barbarą Piórkowską

Zapraszamy na spotkanie z autorką „Utkanek” – nietypowych, bo mniej naukowych, a bardziej poetyckich esejów o Gdańsku. Inspiracją do napisania książki stały się rozmowy przeprowadzone w ramach seminarium „Wspólny pokój”, zorganizowanego przez Instytut Kultury Miejskiej oraz Uniwersytet Gdański. Projekt poświęcony był trudnej, powojennej historii Gdańska – w tym tropom prowadzącym do miejsc z których przybyły rodziny obecnych gdańszczan.

Termin: 6 lutego, godz. 14:30, antresola (ilość miejsc ograniczona)